Restauracja "na skrajnej"

Kuchnia polska – Warszawa i okolice jako must have mapy kulinarnej!

Warszawa to jedno z tych miejsc, które oczarowują nie tylko oczy, ale i serce. Piękno stolicy Polski, jej energia i imponująca historia mogą sprawić, że odwiedzający, czują do tego miasta szczególną sympatię. Jest jeszcze coś, co wyróżnia Warszawę i jej okolice. To kolebka kuchni polskiej, która musi znaleźć się na mapie kulinarnej smakoszy tradycyjnych potraw. Gdzie i co warto zjeść w tym regionie? Sprawdź!

Kuchnia polska – kilka faktów historycznych

Kuchnia polska to mieszanka słowiańskich i obcych tradycji kulinarnych oraz różnorodnych zwyczajów z kilku regionów Polski i okolicznych kultur. Dla lepszego zrozumienia tradycji rodzimych potraw warto znać nieco ważnych faktów historycznych.

Średniowiecze

Głównymi składnikami kuchni polskiej były zboża, orzechy, dzikie owoce, grzyby, miód i mięso: zarówno bydło, jak i dziczyzna. Ze względu na zapach słabo konserwowanych mięs, spopularyzowano stosowanie ostrych sosów. Wtedy też wódka zaczęła odnosić sukcesy i stała się bardzo popularna wśród niższych warstw społecznych.

Renesans

W 1518 roku król Polski Zygmunt I Stary poślubił Włoszkę Bonę Sforzę, która po przybyciu na dwór nie lubiła dostępnych w kraju warzyw. Miała więc kilku kucharzy sprowadzonych z Włoch i nasiona odmian, które nie były wówczas powszechne, takich jak sałata, marchew, kapusta, por, seler i inne. Do dziś są one szeroko stosowane w polskich potrawach.

XVIII wiek

Powstała pierwsza rodzima książka kucharska autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej. W tym okresie silny wpływ na kuchnię polską miała Rosja, skąd wziął się zwyczaj picia herbaty zamiast kawy oraz Niemcy, skąd zaczerpnięto pomysł na biały sos używany w kilku potrawach.

Po II wojnie światowej

Z biegiem czasu w gospodarce zaczęło brakować dosłownie wszystkiego. Z polskiego stołu i sklepowych półek zniknęły mięso, jajka, mleko, kawa i wiele artykułów spożywczych codziennego użytku. To spowodowało, że tradycyjna kuchnia została zastąpiona tym, co było wówczas dostępne. Prawie wszystkie restauracje zostały zamknięte, a dla pracowników stworzono stołówki pracownicze i bary mleczne. Ceny były tam dość niskie, ale menu raczej skromne. Dominowały wszelkiego rodzaju zupy i do dziś najpopularniejsze danie, czyli kotlet schabowy.

Koniec komunizmu

W 1989 roku Polska zaczęła odzyskiwać wiele podstawowych produktów spożywczych, których dotąd brakowało. To spowodowało odrodzenie polskiej kuchni zarówno w domu, jak i w tysiącach otwieranych restauracji.

Polskie jedzenie – must have potraw, które trzeba spróbować

W kuchni polskiej królują różnorodne potrawy. Część z nich ma swoich zagorzałych zwolenników, a inne wręcz spotykają się z odrzuceniem. Nie ma to oczywiście związku z tym, że polskie jedzenie jest niesmaczne, lecz jest kwestią gustu i indywidualnych upodobań każdego człowieka. Jednak w menu są potrawy, których aż grzech (choć raz w życiu) nie spróbować.

W Warszawie i okolicach warto pokusić się o takie dania jak:

  • barszcz czerwony: intensywna w smaku zupa z buraków podawana w dwóch wersjach (czystej lub zabielanej śmietaną).
  • bigos: kapusta kiszona i świeża, różne rodzaje mięsa, wędliny, boczek, suszone grzyby, suszone śliwki, cebula i przyprawy to wszystko długo duszone na wolnym ogniu. Ta potrawa to takie polskie dobro narodowe, które ma swoich przeciwników i zwolenników.
  • gołąbki: okazuje się, że w liście kapusty można zawinąć pyszny farsz i stworzyć wyśmienite danie. Najpopularniejsza forma to gołabki z nadzieniem mięsnym, podawana z sosem pomidorowym.
  • kotlet schabowy: hit niedzielnych obiadów, rodzinnych uroczystości i wesel. Najlepszy ten z kością, dobrze rozbity i w chrupiącej panierce, serwowany z gotowanymi ziemniakami i dobrą surówką.
  • pierogi: są chyba najpopularniejszym polskim daniem. Cienkie ciasto można nadziać różnymi farszami: od tych wytrawnych po słodkie. Podaje się je prosto z wody, smażone, pieczone, z okrasą, dodatkami w postaci śmietany, owoców, sera lub solo.
  • rosół: król polskich zup, podawany z makaronem typu nitki. Podobnie jak kotlet schabowy jest nieodłącznym elementem wielu uroczystości.
  • żurek: kolejna tradycyjna polska zupa podawana najczęściej z jajkiem gotowanym na twardo i kiełbasą. Ciekawą formę serwowania stanowi żur w chlebie.

Po obiedzie nie sposób odmówić sobie kultowych deserów kuchni polskiej. Zdecydowanie to sernik, szarlotka i pączek zajmują podium. Podawane są na różne sposoby, zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Mapa kulinarna: Warszawa i okolice

Kuchnia polska króluje niemal w każdym polskim domu. W zasadzie trudno znaleźć rodzinę, która nie gotowałaby chociaż jednej z wyżej wymienionych potraw. Są one częścią tradycyjnych obiadów oraz dań serwowanych na specjalne okazje. Jednak ci, którzy nie mają kulinarnego drygu lub chcą spróbować posiłków przygotowywanych zgodnie ze starą recepturą, często poszukują na mapie kulinarnej Polski miejsc, w których mogliby rozkoszować się wyśmienitym jedzeniem.

Takim punktem, który warto odwiedzić w pierwszej kolejności, jest dobra restauracja z kuchnią polską. Warszawa i okolice mają na mapie kilka takich miejsc godnych polecenia. Są wśród nich te, w których dania polskie są podstawą menu, a inne stanowią tylko dodatek. My natomiast zapraszamy do siebie, gdzie kuchnia polska odgrywa pierwsze skrzypce.

Podczas wyboru miejsca na pewno warto się kierować historią danego lokum, jego nawiązaniem do tradycji zarówno w wystroju, jak i w menu oraz ofertą stałą, jak i sezonową. Nasz restauracja przybliża gościom tajemnice kuchni polskiej i serwuje wszystko w niej najlepsze. Produkty kupujemy wyłącznie od sprawdzonych dostawców, którzy wytwarzają je w sposób naturalny – zgodny z kulturą kuchni polskiej. Wystrój “Na Skrajnej” już od pierwszego spojrzenia kojarzy się z polską tradycją z racji, że sam budynek zbudowany jest z drewna i kamienia na wzór tradycji podlaskich. Swą architekturą nawiązuje do chat i zagród, które po dziś dzień są częścią podlaskiego krajobrazu. 

To, czym z pewnością możemy się pochwalić to odpowiednio dobrane zioła i przyprawy, które są specjalnie dla nas przygotowywane przez ogród botaniczny z Podlasia.

Aby samemu przekonać się, jak smakuje polska kuchnia i poczuć jak dawniej, odwiedź naszą restaurację.