Restauracja "na skrajnej"

O recepturach kuchni polskiej. Kilka słów o podejściu do tradycji w naszej restauracji

O kuchni polskiej można powiedzieć, że jest smaczna, pożywna i przede wszystkim ma długoletnią tradycję. Pod wpływem wielu kultur oraz nawyków kulinarnych i żywieniowych, wynikających z burzliwej historii kraju, można w niej odnaleźć wpływy z innych państw. Jednak – jako że tradycja jest rzeczą świętą – pomimo licznych nowinek gastronomicznych, nie warto rezygnować z tego, co nasze. W restauracji Na Skrajnej dobrze o tym wiemy, więc tradycyjne receptury kuchni polskiej goszczą u nas codziennie.

karkówka z kaszą
placki ziemniaczane

Kuchnia polska i jej bogata tradycja kulturowa

Polska to kraj, w którym przez wieki królowała różnorodność etniczna i językowa. To właśnie dzięki niej nastąpiły duże zmiany kulinarne. Poza tym centralne położenie kraju w Europie i jego kontakty z innymi państwami miały znaczący wpływ na ostateczny kształt staropolskich potraw.

W średniowiecznych recepturach kuchni polskiej królowały:

  • produkty rolne (kasza jaglana, żyto, pszenica);
  • dziczyzna i mięso hodowlane;
  • owoce i warzywa;
  • zioła i lokalne przyprawy.

Oczywiście nie mogło zabraknąć też napoju, który miał sprzyjać trawieniu kalorycznych i dość tłustych potraw. Otóż piwo traktowano jako podstawowy napój, który towarzyszył większości posiłków. Obok niego często sięgano również po miód pitny. Dopiero później zaczęto sprowadzać wina węgierskie, aczkolwiek ich wysoka cena sprawiała, że były dostępne tylko dla wybranych.

Średniowieczne receptury kuchni polskiej wykorzystywały ogromne ilości przypraw i to, co ciekawe, dość ostrych. Pieprz, gałka muszkatołowa czy jałowiec były podstawowym dodatkiem do dań mięsnych. Miłośników jedzenia urzekały także egzotyczne składniki sprowadzane prosto z krajów Orientu. Dopiero pod koniec XVIII wieku ponownie doceniono prostotę i lokalne produkty. Zaczęto odchodzić od podawania wykwintnych dań. Szefowie kuchni, także królewscy, zaczęli dostrzegać potencjał tego, co polskie, naturalne, ludowe. Tak zrodziła się kulinarna tradycja, która do dziś panuje w wielu domach.

lunch
lazania z szpinakiem

Dlaczego jako restauracja polska sięgamy do kulinarnej tradycji?

Tradycyjne polskie dania są sycące i jednocześnie bardzo smaczne. Zboża uprawiane na żyznych glebach, mięso od sprawdzonych dostawców, świeże warzywa i owoce należą do najważniejszych składników dań serwowanych w naszej restauracji. Wykorzystujemy też świeże, wędzone i marynowane ryby. Polska kuchnia słynie z doskonałego pieczywa, kiełbas i wędlin. Potrawy zyskują niezwykły i charakterystyczny smak dzięki intensywnym przyprawom. Uwielbiamy majeranek, kminek, pieprz, koperek i pietruszkę.

Coraz więcej lokali w Polsce oferuje gastronomię włoską, francuską, węgierską czy wegetariańską. My dążymy do tego, by kuchnia polska, która smakuje nie tylko Polakom, ale też obcokrajowcom, była doceniana i nieco „odświeżona”. Dlatego chcieliśmy, by na kulinarnej mapie województwa mazowieckiego pojawiło się miejsce, w którym podawane będzie prawdziwe, tradycyjne i rodzime jadło. Taką przestrzenią jest nasza restauracja z kuchnią polską. Warszawa może i ma kilka takich lokali, ale w Na Skrajnej masz pewność, że poczujesz „ducha przeszłości”.

Za co kochamy polską tradycję kulinarną?

Kochamy tradycyjne polskie dania za:

  • niepowtarzalny smak;
  • wykorzystanie rodzimych produktów, np. warzyw, owoców, grzybów, kasz, mięsa;
  • zaskakujące połączenia pozornie niedopasowanych składników, tak jak śledź i śmietana lub kaczka i jabłka;
  • bogactwo aromatycznych przypraw;
  • brak chemii i ulepszaczy – ma być jak u mamy lub babci.

Restauracja z kuchnią polską pod Warszawą – tradycyjne specjały w Na Skrajnej

Polska kuchnia w naszej restauracji, do której łatwo dotrzesz m.in. z Rembertowa lub Zielonki, reprezentowana jest przez typowe smaki słowiańskie. Jest również bardzo bogata w niepowtarzalne połączenia. Sprawdź, które dania, bazujące na tradycyjnych recepturach, warto zamówić w Na Skrajnej.

W szczególności warto spróbować takich potraw jak:

  • tatar wołowy: zawsze świeże mięso od sprawdzonych dostawców, podawane z żółtkiem przepiórczego jajka oraz piklami;
  • tradycyjne polskie wędzonki;
  • chrupiące placki ziemniaczane z najlepszych odmian ziemniaków;
  • pierogi ruskie podawane z kleksami gęstej, kwaśnej śmietany oraz prażoną cebulką;
  • domowy rosół z makaronem;
  • staropolski żurek z jajkiem i kiełbasą;
  • pieczona golonka podawana z zasmażaną kapustą, musztardą, chrzanem i świeżym pieczywem;
  • tradycyjny kotlet schabowy z kością serwowany z dodatkiem zasmażanej kapusty i ziemniakami oprószonymi świeżym koperkiem;
  • kaczka pieczona podawana z pieczonym jabłkiem, opiekanymi ziemniakami, karmelizowanym w miodzie burakiem oraz sosem żurawinowym;
  • pieczony sernik z prawdziwego twarogu krowiego lub szarlotka z polskich jabłek – idealne na zwieńczenie posiłku pysznym deserem.
121-oqdddqxs5musyt0loflrysa5rnpoyukaa4lw2op85w

Restauracja polska pod każdym względem

Nasza restauracja jest polska nie tylko pod względem serwowanych potraw. Tradycyjnie podeszliśmy również do wystroju lokalu. Usytuowany na granicy Warszawy, a jednocześnie blisko Rembertowa i Zielonki, w otoczeniu pięknych drzew i wszechobecnej zieleni, przywołuje sielski klimat wsi. Budynek, w którym mieści się restauracja z kuchnią polską, swoją architekturą nawiązuje do drewnianych chat znanych z krajobrazu Podlasia. Wnętrze w rustykalnym stylu dodatkowo wzmacnia wrażenie powrotu do przeszłości. Odwiedzający nasz lokal, mogą poczuć się jak „u babci na wsi”, kiedy to czas płynął wolniej, a smaczne potrawy rozpieszczały kubki smakowe.

Nie tylko serwowane w Na Skrajnej dania i wystrój nawiązują do tradycji. Organizujemy także uroczystości (takie jak śluby w plenerze, wesela, chrzciny, komunie oraz inne przyjęcia) w typowo polskim klimacie.

Kochamy receptury kuchni polskiej. Są idealną bazą do wzbogacania lekkimi dodatkami. Dlatego nasi kucharze chętnie nadają dawnym recepturom nowy wymiar. Przyjdź i przekonaj się, jak smakują polskie dania w najlepszej odsłonie.