Restauracja "na skrajnej"

Święta po staropolsku: jakich smaków nie może zabraknąć na Twoim stole?

 

Z czym kojarzą się tradycyjne święta Bożego Narodzenia? Oczywiście z ciepłem domowego ogniska, podczas gdy za oknem spokojnie sypie śnieg, tworząc zaspy i pokrywając drzewa oraz dachy okolicznych budynków puszystą pierzynką. Do pełni tej magicznej wizji brakuje jeszcze melodii kolęd oraz stołu zastawionego pysznymi, staropolskimi potrawami. Boże Narodzenie to czas, kiedy nikt nie może być głodny. Jest to zakorzenione w polskiej tradycji, która nakazuje m.in. pozostawienie przy stole wolnego miejsca dla zbłąkanego gościa. Wspólne spożywanie kolacji wigilijnej to też chwila na zatrzymanie się w codziennym biegu, spędzenie czasu z rodziną i okazja do pielęgnowania łączących najbliższe osoby więzi. Co przygotować na bożonarodzeniową wieczerzę? Czym wyróżnia się tradycyjna kuchnia polska? I co zrobić, gdy w natłoku codziennych spraw oraz innych przygotowań do świąt nie ma już czasu na gotowanie?

Gdzie szukać inspiracji na najlepsze dania polskie?

Choć sklepowe półki uginają się pod ciężarem produktów, z których przygotować można pochodzące z różnych zakątków świata potrawy, to nasze rodzime przepisy wciąż cieszą się dużą popularnością i zdobywają rzesze fanów. Niektórzy kojarzą tego typu kuchnię z wizyt u babci, inni zaś z tradycyjnych wesel i imprez okolicznościowych, w których organizowaniu specjalizują się restauracje z kuchnią polską. Jeszcze inni sami natomiast odkrywają staropolskie przepisy, szukając inspiracji w książkach kucharskich czy też w internecie. Tak naprawdę, receptur na tego typu dania szukać można w wielu źródłach. Różnicę stanowi jedynie kwestia, czy chce się samemu przygotowywać tradycyjne potrawy, czy też skosztować już gotowych, przyrządzonych przez profesjonalnych kucharzy, których zatrudnia m.in. restauracja z kuchnią polską w Warszawie. Ponadto, wizyta z rodziną, z przyjaciółmi czy z ukochaną osobą w takim lokalu to również wyjątkowy klimat, który bez wątpienia współgrać będzie z magią świąt Bożego Narodzenia.

Jak odtworzyć smaki tradycyjnych dań polskich na świątecznym stole za granicą?

 

Za czym tęskni najwięcej Polaków na emigracji? Za narodowymi tradycjami, a szczególnie tymi odnoszącymi się do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Z tego względu nie tylko w kraju, lecz i za granicą często przygotowuje się popularne staropolskie dania czy też szuka się takich miejsc, jak restauracja polska. Dzięki obecności tradycyjnych potraw, w tym ważnym w roku okresie, można z powrotem poczuć się jak w ojczyźnie. Polacy mieszkający za granicą często więc specjalnie wybierają dania swojej narodowej kuchni, aby przypomnieć sobie podczas świąt Bożego Narodzenia, skąd pochodzą i poczuć się znowu jak w domu. Choć odtworzenie tradycyjnych smaków polskich dań w kraju bywa prostsze niż na obczyźnie, również tam nie jest to niemożliwe. Jeśli na terenie kraju, w którym się mieszka nie ma restauracji z kuchnią polską, można samodzielnie zaopatrzeć się w potrzebne składniki i przygotować pyszne potrawy według zapamiętanych przepisów, znalezionych w internecie czy w książkach kucharskich bądź zadzwonić po pomoc do kogoś, kto ma je wszystkie w tzw. „małym paluszku”.

Co gości najczęściej na tradycyjnych stołach wigilijnych?

Niewątpliwie klasykę stanowi barszcz z uszkami. To potrawa, która rozpoczyna wigilijną ucztę od wielu lat i pokoleń. Rozgrzewający, aromatyczny – nie ma na celu zaspokoić apetytu, a go pobudzić, w związku z czym serwuje się go zwykle w niewielkich ilościach. Oprócz barszczu, w wielu domach podawana jest zupa grzybowa. Następnie wigilijni goście smakują pozostałych przysmaków. Do najpopularniejszych należą: karp, a opcjonalnie też inne ryby – smażony, pieczony lub w galarecie, lecz niekoniecznie podawany z ziemniakami, tylko z chlebem; pierogi z kapustą i z grzybami – najlepiej ręcznie lepione według oryginalnych, staropolskich przepisów; oraz sama kapusta z grzybami. Istnieje też sporo dań polskich, które na wigilijnych stołach goszczą regionalnie, jak na przykład kutia, słodka potrawa serwowana na wschodnich terenach kraju. Ponadto, po kolacji wigilijnej często na stołach gości też ciasto – szczególnie pierniki. Do popicia najpopularniejszy jest kompot z suszu.

Co zalicza się do tradycyjnych dań polskich podawanych w Boże Narodzenie?

O ile potrawy wigilijne powinny być w związku ze staropolską tradycją postne, to w pierwszy i drugi dzień świąt na stołach śmiało gości już mięso. A co pysznego najczęściej przygotowywało się i nadal przygotowuje na bożonarodzeniowe świętowanie? W polskich domach popularną potrawą jest schab ze śliwką, różnego rodzaju pieczenie – pieczony kurczak, indyk, kaczka nadziewana jabłkami czy też karkówka z ciemnym sosem. Często na polskich stołach podczas świąt gości też bigos. Oprócz tradycyjnych dań polskich podawanych na ciepło, są też i te na zimno – na przykład galatera drobiowa. Najlepiej smakuje polana octem i sokiem z cytryny. Często na święta Bożego Narodzenia przygotowuje się też sałatki warzywne z majonezem. Pewne jest jedno: przy bożonarodzeniowym stole nikt nie może być głodny!

Gdzie skosztować staropolskich dań w Warszawie, Rembertowie i Zielonce?

Nie każdy w wirze bożonarodzeniowych przygotowań ma czas gotować czy szukać staropolskich przepisów. Nie każdy też lubi tego typu czynności. W takich sytuacjach idealnym pomysłem będzie odwiedzenie restauracji z kuchnią polską lub złożenie zamówienia na serwowane przez nich dania. Aby wczuć się w klimat Bożego Narodzenia, można odwiedzić tego typu lokal przed świętami lub też po, żeby przedłużyć sobie świętowanie. Taki wspólny obiad czy kolacja z przyjaciółmi, rodziną czy też z drugą połówką jest idealną okazją do odkrycia na nowo staropolskich smaków oraz pogłębienia więzi z bliskimi. Co więcej, wystrój restauracji z kuchnią polską pozwala stworzyć wyjątkową, magiczną atmosferę, która sprawi, że wizyta w niej na długo pozostanie miłym wspomnieniem.

 

Gdy już wyjaśniliśmy, jakich smaków nie może zabraknąć na bożonarodzeniowym stole, życzymy samych pozytywnych przeżyć podczas ich odkrywania i delektowania się nimi.