Restauracja "na skrajnej"

Ciekawostki o polskich zupach – co sprawia, że są wyjątkowe?

Polska kuchnia zasadniczo jest bardzo lubiana na świecie i trudno się dziwić. Wszyscy bowiem zdajemy sobie sprawę z tego jakie pyszności przygotowywały nam nasze mamy, babcie czy ciotki. A jedną z popularniejszych potraw w naszym jadłospisie, są właśnie polskie zupy. Dlatego też zdecydowaliśmy, że w tym artykule poruszymy temat właśnie tego dania. Omówimy dlaczego są one tak wyjątkowe i porozmawiamy również o zapomnianych polskich zupach. Zwłaszcza, że statystyki mówią wyraźnie. Przeciętny polak zasadniczo spożywa 100 litrów zupy w ciągu roku. Nie ma się co oszukiwać, są one czymś co zdecydowanie uwielbiamy i co regularnie wręcz gości w naszym jadłospisie. Dlatego też przygotowanie artykułu na temat polskich zup to taki dobry pomysł.

Kilka z najpopularniejszych, polskich zup

Dla wielu z nas tradycyjne polskie zupy są smakiem dzieciństwa i z pewnością kojarzą nam się one bardzo pozytywnie. Nasze mamy oraz babcie z pewnością wielokrotnie karmiły nasz przepysznymi i pożywnymi daniami, a na samą myśl o nich z pewnością przychodzą nam z powrotem do głowy bardzo przyjemne wspomnienia. Zupy zasadniczo są bardzo popularnym polskim daniem, aż do teraz. Nadal bardzo popularne są tradycyjne polskie zupy takie jak:

  • Rosół z drobiu, który zasadniczo często pojawia się na naszych stołach co niedzielę i zwykle jest podawany z makaronem. Jest to bardzo pożywna zupa, która działa cuda zwłaszcza kiedy jesteśmy chorzy lub mamy zwyczajnie przysłowiowego kaca. W końcu rosół uzupełnia elektrolity oraz witaminy, które mogliśmy utracić podczas picia alkoholu.

 

  • Zupa pomidorowa o której pewniej polski zespół zrobił piosenkę – parodię. Zupę pomidorową często robimy na bazie rosołu, który został z niedzielnego obiadu. Wystarczy bowiem dobrej jakości przecier pomidorowy i już mamy kolejne pożywne i smaczne danie. Zwykle podajemy ją z makaronem lub ryżem.
  • Barszcz czerwony, zasadniczo jeżeli omawiamy polskie zupy, to nie sposób nie wspomnieć o barszczyku. Barszcz czerwony już od wielu lat gości na polskich, wigilijnych stołach, a wraz z uszkami, stanowi on o smaku, którego nie sposób wręcz zapomnieć. Barszcz czerwony na naszych stołach nie pojawia się często i może to dlatego, jest on dla nas czymś co kojarzy się z najbardziej wyjątkowymi chwilami w życiu. Tymi, które spędzaliśmy na przykład podczas świąt bożego narodzenia u dziadków.
  • Zupa jarzynowa kolejna zupa, która bardzo często gości na naszych stołach, co wynika w głównej mierze z tego, że jest ona bardzo prosta w przygotowaniu i zasadniczo możemy do niej dodać warzywa i zioła według naszego własnego przepisu i uznania. Często wykorzystujemy do niej warzywa sezonowe takie jak groszek, fasolę czy kalafior. Jest to zupa której atutem z pewnością jest jej bardzo duża pożywność i to, że zasadniczo każdy z nas może przygotować ją ze swoich ulubionych warzyw.


Zasadniczo Polskie zupy nie bez powodu są tak kochane przez turystów z całego świata. Patrząc na tą listę, można dojść do wniosku, że nie jest to żadne zaskoczenie.  Te zupy naprawdę zachwycają nasze podniebienia.

Zapomniane polskie zupy – które z nich zniknęły w mrokach dziejów?

Polska kultura należy do jednych z najstarszych na świecie. W końcu nasze państwo powstało ponad 1000 lat temu, prawda? A wraz z nią, wiele zmian przeżyła również polska kuchnia. Wiele potraw zniknęło z naszych stołów, dlatego omówimy tutaj zapomniane polskie zupy, o których warto pamiętać.

Karmuszka

Jedną z takich zup jest między innymi karmuszka, która wywodzi się z regionu Warmii i Mazur. Zupa ta jest pełna mięsa, fasoli, kapusty, grzybów itd. dzięki czemu jest ona bardzo pożywna i może z łatwością zastąpić nam chociażby drugie danie.

 

Charakterystyczną cechą tej zupy jest jej słodko-kwaśny smak, a z pewnością przypadnie ona do gustu tym osobom, które są fanami zup gulaszowych. Zupa jest tania, łatwa i prosta w przygotowaniu, jednak została nieco przez nas zapomniana.

Zupa szczawiowa, to kolejny klasyk, który jeszcze w latach 90 był bardzo popularny, jednak została ona dość mocno wyparta, przez silne naleciałości zachodniej kuchni. Szczaw, to roślina, która rośnie niemal wszędzie i charakteryzuje się lekko kwaśnym smakiem. Jeszcze w latach 90 i na początku XXI wieku, normą było chodzenie na łąki aby nazrywać trochę szczawiu. Zupę tą podaję się zwykle z cebulką i z jajkiem oraz z włoszczyzną. Często używa się też śmietany do jej zabielenia. Dlaczego ta zupa jest tak dobra? Z dwóch powodów. Po pierwsze biorąc pod uwagę, że zasadniczo robimy ją z rośliny, którą możemy na spokojnie nazbierać na łące, jest więc ona bardzo tania. Po drugie, ta zupa jest również niezwykle zdrowa i pożywna. Zasadniczo szczaw bardzo dobrze działa na nasz organizm. Dlatego tez wybranie szczawiowej, to z pewnością bardzo dobra decyzja.

Zapalanka

Kolejną zupą, którą często gotowały nasze prababcie, ale o której obecnie raczej nie pamiętamy jest z pewnością zapalanka, którą w niektórych regionach nazywamy również przypalanką. Jest to jedna z najprostszych do przygotowania zup, a pochodzi ona od ziemniaków, które w Polsce uprawiamy stosunkowo od niedawna, gdyż od XVIII wieku. Szybko stały się one jednym z podstawowych składników naszej polskiej diety. Głównie dlatego, że ziemniaki były na tyle pożywne i łatwe w uprawie, że wręcz ratowały nas często przed głodem. Poza tym ziemniaki do dobra baza na rozmaite, ciekawe potrawy, a jedną z nich była właśnie zupa zwana zapalanką.

Na przygotowanie zapalanki wystarczy nam tak naprawdę kilka dorodnych ziemniaków, do tego pietruszka oraz seler. Nic trudnego. Samą zupę przygotowuje się bardzo szybko, a cechuje się ona również pożywnością oraz bardzo dobrym smakiem. Jest to zupa  która z całą pewnością powinna wrócić na polskie stoły.

 

Oto przykłady zup, które niegdyś w Polsce były bardzo popularne, jednak obecnie są one nieco zapomniane przez naszą kulturę. Uważamy jednak, że niewątpliwie powinny one wrócić do łask. Są to bardzo dobre zupy, które nie bez powodu świeciły w naszym kraju przez tyle lat triumfy. Z pewnością wielu z nas przypomną one również niepowtarzalny i przyjemny smak dzieciństwa.