Restauracja "na skrajnej"

Polskie dania w restauracji na przedmieściach Warszawy

Rozważasz odbycie kulinarnej podróży po Polsce? To niezwykle ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Dzięki temu można odkryć różnorodne smaki i poznać wiele regionalnych legend. Na Twojej mapie podróży obowiązkowo powinna pojawić się Warszawa. Znajdziesz tu restauracje z kuchnią polską, które serwują wiele lokalnych przysmaków przygotowanych według receptur z dawnych lat. Sprawdź koniecznie.

Polska kuchnia – czym się wyróżnia?

W Warszawie na przestrzeni wieków spotykały się różne narodowości – nie tylko Żydzi czy Niemcy, ale także Litwini, Francuzi, Włosi czy Anglicy. Wpływało to zarówno na miejscową kulturę, jak i kuchnię. Ludzie wymieniali się przepisami ze swoich rodzinnych stron. Dzięki temu pod strzechami zagościły przysmaki zza granicy, które polskie gospodynie delikatnie „udoskonalały”. Tak się stało np. z gefilte fisz, czyli karpiem po żydowsku, który obecnie jest serwowany na słodko, choć dawniej był doprawiony wyłącznie pieprzem. Ta mieszanka narodowości sprawiła, że polska kuchnia wyróżnia się niezwykłą różnorodnością. Jednak to nie wszystko. Rodzima sztuka kulinarna charakteryzuje się również:

  • prostotą – ze względu na słabo dostępne i drogie mięso oraz biedę w Polsce, wiele osób przygotowywało posiłki z łatwych w uprawie i sycących warzyw oraz zbóż. W naszych książkach kucharskich można spotkać wiele przepisów na dania z ziemniaków, buraków, kapusty czy grochu, a także mąki.
  • dużą ilością produktów pozyskiwanych z lasów, czyli grzybów, owoców leśnych i ziół. Dawniej ludzie korzystali nie tylko z własnych upraw, ale także z tego, co rosło w gęstych lasach, ponieważ było to powszechnie dostępne i za darmo. Najczęściej „darami lasu” wzbogacano posiłki z mięsem, ale często przygotowywano na ich bazie także alkohol czy desery. Dzięki temu zwykłe dania nabierały niezwykłego aromatu i smaku.
  • szerokim zastosowaniem kiszonek – dawniej był to jeden z najlepszych sposobów na to, żeby przedłużyć trwałość żywności i móc cieszyć się smakiem warzyw czy owoców zimą czy nawet wiosną.

Nieodłącznym elementem kuchni polskiej są przetwory z mleka krowiego czy owczego, np. masło, śmietana, sery, jak i wyroby z tłuszczu, w tym smalec.

W rezultacie tradycyjne posiłki są sycące, ale też ciężkostrawne. Dlatego też w wielu restauracjach, w tym również w Na Skrajnej, dawne receptury są często łączone z lekkimi, nowoczesnymi dodatkami, np. sałatkami.

Restauracja polska w Warszawie – czego warto spróbować?

Wybór dań w restauracji z kuchnią polską jest niezwykle szeroki. Zastanawiasz się zatem, czego warto spróbować? Jakie posiłki są kwintesencją warszawskich kulinariów? Jeśli będziesz się w tej okolicy, zdecyduj się na:

  • tatara wołowego – jest to potrawa zaczerpnięta z kuchni tatarskiej. Według legend groźni najeźdźcy żywili się głównie surowym, końskim mięsem, co miało podkreślać ich dziką naturę. Obecnie tatara przygotowuje się z delikatnej wołowiny siekanej nożem, która zachwyca soczystością i głębokim smakiem. Do tego podaje się żółtko i tradycyjne pikle.
  • placki ziemniaczane – proste, sycące danie, które zachwyca chrupkością i smakiem. Jest znakiem rozpoznawczym Wielkopolski i północnych terenów Polski, ale na dobre rozgościło się także w kuchni warszawskiej. Placki podaje się z różnymi dodatkami, np. na słodko (z cukrem i śmietaną) lub wytrawnie (np. z łososiem i kawiorem).
  • pierogi z cielęciną – nafaszerowane po brzegi, duże i soczyste sakiewki z delikatnego, pszennego ciasta to tradycyjne danie polskiej kuchni. W wersji z delikatnym mięsem zachwycają głębokim smakiem i aromatem, które idealnie podkreśla sos francuski, zaczerpnięty prosto z kuchni znad Sekwany. Połączenie oliwy i octu podbija nuty cielęciny oraz sprawia, że danie pieści podniebienie.
  • zupę rakową – to jedna z potraw tzw. kuchni kresowej, o której wspominał już m.in. Stanisław Czerniecki, kuchmistrz na zamku w Wiśniczu w XVII wieku. Obecnie rzadko spotyka się ją w restauracjach, a wielka szkoda! Ta potrawa zachwyca subtelnym, rybnym smakiem oraz pięknym, czerwonym kolorem. Zupa rakowa, zabielona śmietaną i podana z grzanką razową, z pewnością wprawi Cię w błogi nastrój.
  • pieczoną golonkę – kolejne danie zaczerpnięte z obcej kultury, tym razem prosto z Niemiec. Jednak zamiast z purée z grochu i ziemniaków, w polskiej kuchni podawana jest z tradycyjną zasmażaną kapustą, pieczywem, musztardą oraz chrzanem. Mięso po długim przygotowywaniu rozpływa się w ustach, a aromatyczna, zrumieniona skórka niezwykle chrupie. Trudno przejść obok tego dania obojętnie.
  • szarlotkę – niezastąpiony, klasyczny deser, prawdziwa królowa wśród tradycyjnych dań. Połączenie soczystych jabłek z kruchym ciastem zachwyca słodko-kwaśnym smakiem, który orzeźwia, a jednocześnie pieści podniebienie. Idealnym uzupełnieniem tego ciasta są lody waniliowe i lekka bita śmietana.

W polskiej kuchni nie brakuje dań wegetariańskich, jak i mięsnych, dzięki czemu każdy znajdzie potrawę dla siebie.

 

Restauracja z kuchnią polską – jak wybrać?

Szukasz miejsca, w którym będzie można spróbować tradycyjnych dań? Chcesz, żeby było dobrze skomunikowane z Warszawą, w tym z dzielnicą Rembertów, a także z Zielonką, ponieważ podróżujesz publicznymi środkami transportu? Zależy Ci na tym, żeby posiłki były przygotowane z należytą starannością? Chcesz rozkoszować się niezwykłym smakiem lokalnych potraw?

 

Na Twojej mapie powinna znaleźć się Na Skrajnej, czyli restauracja z kuchnią polską. Warszawa to miejsce, gdzie znajduje się nasz lokal. Co nas wyróżnia? Przede wszystkim:

  • doświadczeni kucharze, którzy są dobrze zaznajomieni z tradycjami kulinarnymi. Nie tylko dbają o jakość potraw, ale także starają się rzetelnie odtwarzać stare przepisy. Dzięki temu posiłki smakują „jak u babci”, zachwycają smakiem i zapachem oraz pozwalają dowiedzieć się, jak stołowali się dawni mieszkańcy regionu.
  • niesamowity, tradycyjny wystrój, który nawiązuje do oferowanego menu. Zadbano o każdy szczegół! Restauracja mieści się w drewnianej, odnowionej chacie. Wnętrze jest utrzymane w dawnej stylistyce. Wchodząc do środka, można poczuć się, jak w podróży w czasie.
  • nieskomplikowane, ale urozmaicone menu – na liście znajduje się kilkadziesiąt potraw w wersji na słodko i na słono, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Zadbano również o najmłodszych i przygotowano dla nich osobną kartę z potrawami, które pociechy lubią najbardziej.

 

Jak widzisz, u nas nie tylko dobrze zjesz, ale także miło spędzisz czas. Mamy nadzieję, że z chęcią wrócisz ponownie, aby rozpieścić swoje podniebienie tradycyjnymi polskimi daniami, które są przygotowywane według dawnych przepisów.

 

Sprawdź polskie potrawy na przedmieściach Warszawy i poznaj lokalną kuchnię!