Restauracja "na skrajnej"

Powrót do korzeni. Czemu polska kuchnia odzyskuje popularność w Warszawie?

 

Jest coś wyjątkowego w karmieniu innych, o czym najlepiej wiedzą kucharze w restauracjach. Przez długi czas w stolicy otwierały się kolejne lokale, które prześcigały się w serwowaniu rozmaitych potraw z różnych zakątków świata. W Na Skrajnej postawiliśmy na tradycję i powróciliśmy do staropolskich korzeni. Jak się okazuje, to był najlepszy możliwy wybór, bo polska kuchnia odzyskuje w Warszawie popularność. Dlaczego? Oto odpowiedź.

Powrót do kulinarnych korzeni

Jednym z najcieplejszych wspomnień z domu babci jest gorący posiłek, pieczołowicie przyrządzony, smaczny i sycący. To właśnie ta dbałość o szczegóły i przygotowywanie dań z miłością, sprawiły, że wiele osób z nostalgią wspomina dzieciństwo. Co rusz można usłyszeć „kiedyś to było…”. I tu pojawiają się słowa, które podkreślają prostotę i niedający się porównać z żadną inną kuchnią smak polskich dań.

 

 

Biorąc pod uwagę różnorodność Polski i jej dziedzictwo kulinarne, widać, że z czasem zaczęły dominować wpływy zachodnie oraz różnorodne zwyczaje społeczne. Najważniejsze tradycje kulinarne były przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie, a odejście od „mody na gotowanie” sprawiło, że zaczęło grozić im zapomnienie. Na szczęście Polacy szybko zorientowali się, że żaden inny rodzaj kuchni nie zastąpi im tego, co w kulinarnej tradycji króluje od wieków. W ten oto sposób zaczęto przywiązywać większą wagę do tego, co trafia na nasze talerze.

Lokalna tradycja = globalny dobrobyt

Tradycja kulinarna w Polsce nakazywała, by kultura żywieniowa:

·         obejmowała dzielenie się jedzeniem z rodziną i społecznością;

·         stanowiła bazę podczas świętowania wydarzeń rodzinnych i innych spotkań;

·         skupiała się na lokalnych i sezonowych składnikach;

·         wykorzystywała rodzime produkty do tworzenia niepowtarzalnych i wyróżniających się smaków.

 

Dlatego też odzyskanie popularności polskich dań sprzyja rozwojowi nie tylko lokalnego rynku, ale także promuje staropolskie tradycje na całym świecie. Rodzima żywność ma wspierać ziemię, na której jest uprawiana, odżywiając zarówno ciała, jak i środowisko. Jest czymś, z czym trzeba żyć w równowadze i harmonii, a nie marginalizować. Ma podkreślać znaczenie lokalnej kultury i wspominać ważną część historii. Dlatego też fast food ustępuje miejsca temu, co polskie.

Popularność kuchni polskiej w gastronomii

Znaczenie zachowania rodzimego dziedzictwa kulinarnego zaczęto zauważać także w lokalach gastronomicznych. Najlepszym tego przykładem jest Na Skrajnej, restauracja z kuchnią polską. Warszawa, jako stolica Polski, to doskonałe miejsce, aby podkreślić powrót do kulinarnych korzeni. Dobrą wiadomością jest, że można to robić na wiele sposobów, a zespół specjalistów od żywności dba o to, by polskie dania nie były „nudne”.

Jedną z rzeczy, które znacząco wpływają na kulturę żywieniową, są relacje międzynarodowe, a także fakt, że wygoda determinuje to, co dzisiaj ludzie gotują i jedzą. Podczas gdy w zasadzie nadal spożywa się dużo domowych, tradycyjnych potraw, w tyle pozostaje myślenie o łączeniu poszczególnych składników i sezonowości produktów. Porzuca się również pewne techniki gotowania na rzeczy szybszych i łatwiejszych rozwiązań.

 

 

Jednak pomimo komercjalizacji żywienia, w restauracjach w Warszawie, Rembertowie czy Zielonce trwa „powrót do korzeni”. Konsumenci poszukują klasycznych dań, które przywołują im na myśl dzieciństwo. Chcą posmakować potraw, których sami w domu nie przygotują, bo wiedza przekazywana przez pokolenia, została zapomniana. W gastronomii dominuje trend stałego oraz sezonowego menu, w którym królują polskie dania, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej odsłonie.

Tradycja w polskim wydaniu – co serwuje restauracja polska?

Celebrując w Na Skrajnej powrót do kulinarnych korzeni, postawiliśmy na dania typowo polskie. Są one pożywne, smaczne, aromatyczne i przede wszystkim sycące. Zadbaliśmy jednak o ich nowoczesną odsłonę. Serwowane są z lekkimi, czasami dość nieoczywistymi dodatkami. Nasi kucharze chętnie wykorzystują produkty sezonowe i tworzą z nich przepyszne posiłki.

 

Wielbiciele tradycyjnej kuchni polskiej mogą rozsmakować się w przystawkach, zupach, daniach głównych i deserach tworzonych na podstawie staropolskich receptur. Podajemy m.in.

·         tatar wołowy piklami i jajkiem przepiórczym;

·         wątróbkę drobiową z mieszanką kruchych sałat, malinami, płatkami migdałów i malinowym sosem winegret;

·         domowy rosół z makaronem;

·         tradycyjną zupę rakową z grzanką razową i śmietaną;

·         pieczoną golonkę;

·         polędwiczki wieprzowe w otulinie z boczku z sosem grzybowym i zapiekanką ziemniaczaną;

·         staropolski schabowy z kapustą zasmażaną i ziemniakami;

·         polędwicę z dorsza w cieście z sosem tatarskim i frytkami;

·         sernik lub szarlotka oraz lody własnego wyrobu.

 

Różnorodna oferta pozwala każdemu wybrać to, co lubi najbardziej.

Celebrowanie tradycji w pięknym otoczeniu

Jedzenie nie jest czymś, co powinno robić się szybko i byle gdzie. Zgodnie ze staropolską tradycją, należy się nim dzielić, a samo spożywanie odpowiednio celebrować. W naszej restauracji z kuchnią polską niedaleko Warszawy, Rembertowa czy Zielonki przyjmujemy gośćmi tym, co najlepsze. Oprócz pysznych dań zapewniamy również tradycyjny wystrój wnętrza oraz klimatyczne otoczenie.

 

Restauracja mieści się w starym domu włościańskim, który nawiązuje do klimatu Podlasia. Jego wyjątkowość podkreślają:

·         konstrukcja z drewna i kamienia;

·         stylowe ornamenty;

·         charakterystyczna zabudowa nawiązująca do drewnianych chat i zagród z Podlasia;

·         rustykalny wystrój wewnątrz: świeże kwiaty, haftowane obrusy i firany, świece, drewniane meble.

 

Teren obfituje w zieleń, a sielskość tego miejsca podkreślają kolorowe kurki, perliczki i dostojne pawie, które przechadzają się po leśnym ogrodzie. Taki klimat sprzyja organizowaniu rodzinnych uroczystości, np. ślubów, wesel, chrzcin, komunii świętych oraz imprez rocznicowych, urodzinowych, imieninowych lub innych.

 

 

W domowej atmosferze i z daniami polskimi, które przywołują wspomnienia z dzieciństwa, można miło spędzić czas i docenić to, co rodzime.