Restauracja "na skrajnej"

Dziczyzna

Restauracja Na Skrajnej od dawna specjalizuje się w tradycyjnej kuchni polskiej i europejskiej, dlatego w naszym menu nie mogło zabraknąć dziczyzny. Mięso zwierząt łownych przez wieki odgrywało kluczową rolę w diecie naszych przodków, a poza wspaniałymi właściwościami wyróżnia je także wyśmienity, delikatny smak. W Na Skrajnej proponujemy naszym gościom doskonałej jakości mięso przyrządzone wedle starannie skomponowanych przepisów z uwzględnieniem smakowitych dodatków. Każdy, kto pragnie poznać smak dziczyzny w najlepszym wydaniu nie zawiedzie się odwiedzając nasz lokal!

Mięso zwierząt łownych na silnik charakterystyka dziczyzny

Dziczyzną nazywane jest mięso pochodzące od wolnożyjących zwierząt łownych. Chociaż dzisiaj nie odgrywa na polskich stołach równie znaczącej roli jak przed wiekami, mięso zwierzyny łownej uchodzi za jeden z przysmaków tradycyjnej polskiej kuchni i jest niezwykle cenione przez koneserów i smakoszy.

Do dziczyzny zalicza się bardzo szeroka kategoria mięsa. Podstawowy podział dziczyzny obejmuje:

  • dziczyznę grubą – przede wszystkim mięso dzika, sarny, jelenia i daniela; 
  • dziczyznę drobną – przede wszystkim zające i króliki żyjące na wolności; 
  • dzikie ptactwo – przepiórki kuropatwy, bażanty oraz dzikie kaczki.

 

O wysokiej wartości dziczyzny decyduje fakt, że leśne zwierzęta żyją i odżywiają się w zupełnie inny sposób niż gatunki hodowlane. Nie trzeba być wytrawnym smakoszem, aby na co dzień stosując standardową dietę, szybko odróżnić mięso zwierząt żyjących na wolności. Nie bez powodu dziczyznę od zawsze postrzegało się jako mięso szlachetne i delikatne, zupełnie odmienne od mięsa zwierząt hodowlanych, które ustępuje dziczyźnie pod niemal każdym względem.

 

Przede wszystkim to bardzo chude mięso, ponieważ dzikie zwierzęta nie są zazwyczaj dokarmiane przez ludzi, w tym szczególnie nie paszą przeznaczoną dla zwierząt hodowlanych. Dzięki temu, że żywią się naturalnym pokarmem ich soczyste mięso posiada wyjątkowy smak, na który składają się konsumowane przez zwierzynę dary lasu, takie jak zioła, kora drzew, grzyby, leśne owoce i młode pędy. Zdaniem ekspertów smak dziczyzny pozostaje najwspanialszy jesienią i wczesną zimą, ponieważ w ciągu cieplejszych miesięcy roku leśne zwierzęta odżywiają się najbardziej obfitymi darami natury, a jednocześnie posiadają ograniczoną tkankę tłuszczową w odróżnieniu od zwierząt hodowlanych.

 

Przykładowo mięso dzika, mimo pokrewieństwa gatunkowego, znacząco różni się od mięsa świni domowej, między innymi dlatego, że dziki konsumują jedynie naturalne pożywienie. Podobnie jak dzikie króliki, których dieta jest zupełnie inna od diety i hodowlanych kuzynów. Mięso z jelenia i sarny jest niezwykle intrygujące w smaku, ponieważ w standardowej kuchni nie ma swoich wyraźnych odpowiedników. Mięso dzikiego ptactwa pod wieloma względami różni się od mięsa z kurczaka i innych gatunków hodowlanego drobiu. Dziczyznę warto polecić każdemu, kto docenia wyjątkowy aromat i smak mięsa.

Zalety spożywania mięsa zwierzyny łownej

Po dziczyznę warto sięgać również ze względu na właściwości tego wyjątkowego mięsa. Wartościowe są praktycznie wszystkie rodzaje dziczyzny. Odżywianie się tym mięsem pozwala dostarczać organizmowi wszystkie aminokwasy egzogenne, których nie jest on w stanie wyprodukować samodzielnie. Jest to mięso pozbawione hormonów wzrostu i innych substancji spotykanych w mięsie zwierząt hodowlanych. Mięso dzikich zwierząt charakteryzuje się wysoką dawką białka, niską zawartością tłuszczu i wyróżniają je wysokie wartości odżywcze. 

 

Mięso z dzika i innych leśnych zwierząt zawiera ważne składniki mineralne, do których należą:

  • wapń, 
  • fosfor, 
  • żelazo, 
  • witaminy z grupy B,
  • pełnowartościowe białko.

 

Mięso z dzika i sarny dodatkowo wyróżnia się także bardzo pokaźną dawką magnezu. Chudą dziczyznę warto wprowadzić do swojego menu w przypadku stosowania diety redukcyjnej. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jest to mięso lekkostrawne. Nie istnieją przeciwwskazania, by nie spożywać dziczyzny.

 

Spożywanie mięsa zwierzyny łownej, zwłaszcza pochodzącego z późnej jesieni lub wczesnej zimy, pozwala delektować się jego najwspanialszym smakiem, a jednocześnie dostarczać organizmowi ważne substancje przy niskiej zawartości cholesterolu.

Dzikie zwierzęta – specjalności polskiej kuchni w restauracji Na Skrajnej

Walory mięsa z dzika, jelenia, sarny i innych przedstawicieli polskiej fauny stanowią wartość samą w sobie, ale nie byłoby ono tak wspaniałym rarytasem bez dodatku przypraw takich jak ziele angielskie, jałowiec czy rozmaryn. W przyrządzaniu dziczyzny liczy się każdy detal, w tym między innymi czas obróbki termicznej lub proces kruszenia. Przyrządzając dziczyznę należy pamiętać o wszelkich drobiazgach, a także dodatkach wchodzących w skład tradycyjnych potraw. Niektóre gatunki dziczyzny smakują najlepiej w towarzystwie czerwonego wina, najlepiej wytrawnego.

 

W restauracji Na Skrajnej świetnie znamy się na dziczyźnie, która należy do naszych największych specjalności. Doskonale wiemy, jak przyrządzać tradycyjne polskie potrawy, by wydobyć z nich wyjątkowy smak mięsa, a dania znajdujące się w naszym menu odwzorowują przepisy stosowane przed wiekami przez naszych przodków.

 

Naszym gościom polecamy między innymi gulasz z dziczyzny, karkówkę z jelenia, kotleciki jagnięce, a nawet surowe mięso, czyli tatara z jelenia. Wspaniałym wstępem do uczty jest tradycyjna zupa myśliwska. Magia przypraw, tradycyjnych dodatków, takich jak grzyby, kapary, modra kapusta i lubiane w polskiej kuchni ziemniaki pozwalają poznać walory dziczyzny w najlepszej odsłonie.

 

W naszym menu nie pojawiają się potrawy zawierające mięso pochodzące z niesprawdzonego źródła, bo szczególnie mięso leśnych zwierząt wymaga starannego przebadania, by zostać dopuszczone do konsumpcji. Mięso pochodzące od sprawdzonych dostawców to mięso najbardziej delikatne i odżywcze, a dania, jakie proponujemy pozwalają najlepiej poznać przepyszne mięso jelenia, dzika, kuropatwy, kaczki czy sarny.

Urozmaicone menu sprawia, że nasza restauracja jest chętnie odwiedzana przez kulinarnych podróżników, fanów tradycyjnej kuchni, a nasi goście chętnie do nas wracają nie tylko na początku zimy, gdy w mięsie wyczuwalny jest najprzyjemniejszy aromat.

 

Wystrój naszego lokalu nawiązujący do tradycyjnych podlaskich chat, w jakich nasi przodkowie mieszkali i ucztowali przez wieki sprawia, że w tym miłym otoczeniu nasze dania smakują jeszcze bardziej wyśmienicie!